DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Výlety a vycházky

Akce Klubu seniorů 2024

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého
11. června  2024 
V roce 1348 položil římský a český král a později římský císař Karel IV. základy Nového Města pražského. V rámci tohoto projektu byly vystavěny novoměstské hradby v prostranství mezi Poříčí a Vyšehradem a vyměřeny ulice, náměstí a místa pro brány. Velkým ideovým vzorem pro stavitele bylo svaté město Jeruzalém. Na hoře Karlově (Mons Caroli sancti) nejvyšším místě Nového Města pražského nechal Karel IV. vybudovat kostel ke cti sv. Karla Velikého s klášterem řeholních kanovníků sv. Augustiána. Kostel neobvyklého osmiúhelníkového půdorysu byl postaven po vzoru pohřební kaple Karla Velikého v německých Cáchách. Dne 18. září 1350 položil základní kámen k tomuto chrámu osobně Karel IV. a svatyni prý současně věnoval i vzácnou relikvii z Cách – tři zachované zuby Karla Velikého. Stavba chrámu trvala sedmadvacet let. Významu kostela odpovídá i jeho zasvěcení Panně Marii jako matce Boží a Karlu Velikému jako obnoviteli Římské říše.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Návštěva továrny a muzea firmy Petrof v Hradci Králové
14.března 2024
Továrna Petrof je významným evropským výrobcem akustických klavírů a pianin. Obchoduje na 5 kontinentech a vyváží do více než 65 zemí celého světa. Od roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír, jsme pod značkou PETROF vyrobili zhruba 635 000 nástrojů a řadu dalších v rámci PETROF Brand Family.
Vyrábíme šest základních modelů křídel – dle délky. Koncertní mistrovské nástroje ve třech typech – P 284 Mistral a P 237 Monsoon a P 210 Pasat, které se zhotovují individuálně nejlepšími odborníky firmy. Průměrná doba vyhotovení křídla trvá v průměru 9, až 12 měsíců. Další tři typy P 194 Storm P 173 Breeze a P 159 Bora se vyrábějí standardním způsobem. Ve stylových variantách jsou to typy P IV CHIPP a P IV Rokoko. Všechna křídla mají čtyři standardní úpravy: nejžádanější černý lesk, bílý lesk, ořech a leštěný mahagon. Pianina mají šest základních výškových typů: 118, 122, 125, 127, 131 a 135 cm. Obohacením sortimentu jsou nástroje stylového provedení: CHIPP, DCHIPP a Rokoko s ručním řemeslným zpracováním povrchů. Firma staví také pianina podle přání a individuálních požadavků zákazníka (speciální kolekce). Zákazníkům rovněž nabízí také Self Player System pro klavíry, který umožňuje produkovat zvuk i přesto, že na klavír nikdo nehraje. Je to umožněno díky elektromagnetům,které přenášejí  ohyb do klávesnice a následně do celé mechaniky klavíru.
Další odkazy na výrobu klavírů najdete zde:
 
 
 

......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Akce Klubu seniorů 2023

Malé pivní posezení
28. listopad 2023

​​Příjemné, klidné posezení v naší obvyklé restauraci Na Pasece. Sešlo se nás okolo 20. Během oběda a následného, umírněného pití, jsme probrali činnost klubu, Dana Vimrová nás seznámila s budoucí perspektivou našeho členství v současných plynárenských struktůrách. Následovalo vzpomínání na již zemřelé kolegy a také  na náš pracovní i mimo pracovní život na Tranzitním plynovodu.

 
 
 
  
 
Prohlídka Armádního muzea Žižkov.
15. listopad 2023

Armádní muzeum Žižkov je součástí Vojenského historického ústavu Praha a nachází se v historických budovách Památníku osvobození na úpatí Vítkova. Muzeum bylo založeno v roce 1929 a mapuje vojenské dějiny českého území od počátků až po současnost. Muzeum bylo v letech 2018-2022 kompletně rekonstruováno a nabízí sedm nových expozic, které zahrnují více než 7 000 exponátů. Některé z nich patří k historickým unikátům, jako například prapor československých legií, který byl zachráněn z Titanicu. Muzeum také disponuje audiovizuálními prostředky, které zvyšují zážitek z návštěvy. Součástí muzea je i kavárna Cafe Kupka, která nabízí výhled na Pražský hrad.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prohlídka ateliéru Zdenky Braunerové, Roztoky.
28. 6. 2023

Atelier Zdenky Braunerové je historická budova, která sloužila jako pracovna a obydlí české malířky, grafičky a knižní výtvarnice Zdenky Braunerové (1858-1934). Budova byla postavena v letech 1903-1904 podle návrhu samotné umělkyně, která se inspirovala anglickými venkovskými domy. Atelier se nachází v zahradě bývalého mlýna, který patřil rodině Braunerových, v obci Roztoky u Prahy, nedaleko řeky Vltavy. Zdenka Braunerová zde tvořila a přijímala návštěvy ze svého širokého okruhu přátel, mezi nimiž byli například Auguste Rodin, Paul Claudel, Maurice Pellé nebo Elémir Bourges. Po smrti Zdenky Braunerové atelier prošel různými majiteli a úpravami, až byl v roce 1974 koupen Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy, které jej v letech 2003-2005 kompletně rekonstruovalo a zpřístupnilo veřejnosti jako expozici věnovanou životu a dílu umělkyně. V ateliéru je možné vidět originální obrazy, grafiky, návrhy skla, knižní ilustrace, osobní předměty a nábytek Zdenky Braunerové, stejně jako dobové fotografie a dokumenty.

 

Hrad Okoř

 8. 6. 2023

Hrad Okoř je historická památka, která se nachází v obci Okoř, asi 15 km severozápadně od Prahy. Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století, pravděpodobně některým z vysokých představitelů církve. V průběhu 14. a 15. století byl hrad sídlem bohatých pražských měšťanů a šlechtických rodů, kteří ho goticky a později renesančně přestavěli. V 17. století hrad získali jezuité, kteří ho upravili pro potřeby řádu a využívali ho jako letní sídlo. Po zrušení řádu v roce 1773 hrad zchátral a stal se zříceninou. Hrad Okoř je zajímavý svou architekturou, která odráží různé stavební styly a etapy. Hrad je také spojen s několika legendami, například o dívce Šárce, která byla dcerou pána z Okoře a účastnila se Dívčí války proti mužům.

 

Významné vily Praha 6
10.52023
Památková zóna byla vyhlášena v roce 1993. Zahrnuje rozsáhlé území s různými typy architektury charakterizujícími tuto část Prahy. Najdeme zde vily v nejrůznějších stylech (novorenesance, klasicismus, funkcionalismus, secese), které obývaly významné osoby uměleckého i společenského života.
 
Pelleova vila je novorenesanční vila z let 1889–1890, kterou postavil stavitel a architekt Rudolf Koukola pro rodinu pivovarníka Karla Knoblocha. Vila je pojmenována podle francouzského generála Maurice Pellé, který v ní bydlel v letech 1919–1923 jako velitel spojenecké vojenské mise v Československu. Vila slouží jako kulturní a společenské centrum s galerií a kavárnou
 
Koulova vila je vlastní rodinná vila architekta Jana Kouly, kterou postavil v historizujícím slohu v letech 1895–1896. Vila je zdobena sochou svatého Ivana s laní od sochaře Stanislava Suchardy a nástěnnými malbami na fasádě. V roce 1938 byla vila modernizována podle návrhu syna architekta Jana E. Kouly. Vila je chráněna jako kulturní památka
 
Suchardova vila je novorenesanční vila z let 1895–1896, kterou postavil architekt František Schlaffer pro sochaře Stanislava Suchardu. Vila byla prvním domovem a ateliérem Suchardy, než si nechal postavit větší vilu s ateliérem ve Slavíčkově 6 podle návrhu Jana Kotěry. V původní vile pak bydleli a pracovali sourozenci Suchardy, bratr Vojtěch a sestra Anna, a později i její syn Cyril Bouda. Vila je chráněna jako kulturní památka
 
Říhovského vila je rodinný dům z let 1899–1900 pro malíře Rudolfa Říhovského. Vilu navrhl architekt Alois Dryák ve spolupráci se stavitelem Gustavem Papežem. Návrh propojuje prvky lidové architektury s prvky secese. Nápadným prvkem domu je rostlinná výzdoba na fasádě, jejímž autorem je pravděpodobně sám Říhovský. Po malíři dům převzal jeho syn Viktor. Vila je chráněna jako kulturní památka.

 

 

......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

AKCE KLUBU SENIORŮ 2022

 

 

Planetárium Praha.   

Zrození Země.

22.  listopad 2022 

Pořad byl doplněn o živě komentovanou digitální projekci oblohy na kopuli. Jedná se

o spletitý příběh původu naší  planety, struktury zemského povrchu, vznik kontinentů, pohyb litosférických desek spojených se zemětřesením, sopečnou činností a vlnami tsunami.

image

 

 

Vyšehrad, Slavínský hřbitov při kostele sv. Petra a Pavla.

(Komentovaná vycházka).

9. listopad 2022

Pražský Vyšehrad patří mezi nejznámější a  nejkrásnější místa Prahy. Je to místo, které je spojeno

s bájnou kněžnou Libuší a věrným koněm Šemíkem, který strašným skokem zachránil svého pána Horymíra. Vyšehrad, ale nabízí mnohem více. Málokdo ví, že tato vojenská  pevnost bývala královským městem s velkou zástavbou.

 

 

 

image

 

 

 

 

Maroldovo panorama bitvy u Lipan.

25. říjen 2022

Autor Luděk Marold obraz vytvořil v letech 1897 až 1898.

Panoramatický obraz Bitva u Lipan má 1045 m2, výšku 11 m a délku 95 m.

Historická Bitva u Lipan je datována 30. května 1434.

Život Luďka Marolda byl bohužel krátký, narodil se v roce 1865 a zemřel na tyfus,

v roce 1898.

 

 

Černínský palác. (Komentovaná prohlídka).

17. říjen 2022

Barokní Černínský palác, který vystavěl císařský diplomat Humprecht Jan Černín v roce 1675, má pohnutou historii. Výstavní sídlo významného šlechtického rodu bylo v 18. století poničeno v několika válečných konfliktech evropských mocností, poté spolu se zahradou opraveno a vyzdobeno, aby jeho následnou zkázu dokonala utilitární přestavba na císařská kasárna. Palác zachránilo rozhodnutí nové vlády samostatného Československa umístit do něho ministerstvo zahraničních věcí. Díky výjimečné rekonstrukci prof. Pavla Janáka, realizované v letech 1929-1934, se ze zdevastovaného objektu stal znovu barokní palác, který je dodnes hlavním sídlem Ministerstva zahraničních věcí ČR a ozdobou pražských Hradčan.

image

 

 

Nový Svět. (Komentovaná vycházka).

14. červen 2022

Nový Svět najdeme mezi Černínskou ulici a křižovatkou ulic U kasáren a Kanovnickou. Novým Světem je tato oblast nazývána proto, že byla mimo území města Hradčan, které bylo založené kolem roku 1320. Teprve po druhém požáru, vyrostla současná zástavba a od přelomu 16. a 17. století,

se ulice pravidelně nazývá Nový svět. Během 17. a 18. století se zástavba podél Jeleního příkopu rozšířila až do jeho horní (východní) části. V 19. století byly zdejší domky již obývány převážně chudinou a platilo to i pro období první republiky. V malých místnostech domků IV. Kategorie

se tísnily početné rodiny a jejich život provázela nezaměstnanost a hlad. Od 60. let 20. století

je ulice obydlena především umělci a vyhledávána návštěvníky, protože je památkově chráněným pásmem, pěší zónou a patří k nejklidnějším zákoutím Hradčan.

 image

 

Kampa. (Komentovaná vycházka).

1. červen 2022

 Nejstarší zmínkou o Kampě je v zakládací listině kostela johanitů z roku 1169. V 17. století zde byla na smíchovské straně vybudována Michnovská zahrada, součást Paláce Michny z Vacínova na Újezdě. Při Čertovce na protějším břehu stojí mlýn Huť. Vedle mostku směrem k Lennonově zdi (na Velkopřevorském náměstí) je, také na malostranském břehu, Velkopřevorský mlýn, poslední zachovalý starý renesanční mlýn ze 16. století, s velkým dřevěným kolem. Nynější rozlehlý park Kampa vznikl na přelomu 30. a 40. let 20. století.

 

 

Jenštejn, zřícenina gotického hradu.

29. duben 2022

V areálu jsme si prohlédli pozůstatky původního gotického hradu ze 14.století a navštívili dvě expozice v bývalém strážním domku a ve věži. Expozice v bývalém strážním domku se věnuje jak historii obce Jenštejn, tak i vyhlášenému bylinkáři Janu Mikoláškovi známého z úspěšného filmu „Šarlatán“ od Agnieszky Hollandové, natočeného dle scénáře Marka Epsteina, jehož životopisné drama převedl do knižní podoby Josef Klíma. Na oběd jsme se zastavili v hostinci na náměstí „U Cafourků“ 

 

image

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

V roce 2021 se žádné vycházky z důvodů epidemiologických  opatřeních opět nemohly realizovat

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

V roce 2020 se žádné vycházky z důvodů rozhodnutí Vlády ČR ohledně epidemiologických opatřeních nekonaly  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2019                     OHLÉDNUTÍ

29.11.2019 - VÁNOČNÍ SETKÁNÍ V PASPOVĚ SÁLE PIVOVARU STAROPRAMEN NA SMÍCHOVĚ.


Presentace


LETOŠNÍ PROGRAM UZAVŘELO VÁNOČNÍ SETKÁNÍ, které, spolu s námi organizuje Klub bývalých zaměstnanců.
Zástupcům zaměstnavatelů a předsedkyni SOS Energie, kteří nás informovali o dění v podnicích, i všem ostatním,
kteří nám setkání umožnili, děkujeme. Poděkování patří i pracovníkům restaurace, kteří se starali o občerstvení. 
Bylo to příjemně strávené odpoledne. 

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3.10.2019 - PALÁC KINSKÝCH, OBRAZY FRANCOUZSKÝCH IMPRESIONISTŮ
 

 

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

10.ZÁŘÍ 2019 - ZÁMEK MĚLNÍK A DEGUSTACE ZÁMECKÝCH VÍN


Na prohlídce zámku Mělník

Zámecké sklepy

.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

3. ČERVNA 2019 - BOTANICKÁ ZAHRADA V TROJI


Zajímavosti botanické zahrady nám přiblížila průvodkyně.

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

18. KVĚTNA 2019 - ÚPRAVNA VODY KÁRANÝ (akce Káranský vodovodník)

Po odjezdu z Masarykova nádraží a přestupu na lokálku v Čelákovicích jsme vystoupili v Toušeni, kde jsme si prohlédli slatinné lázně a podél Labe došli do obce Káraný. 
Zde jsme si, po krátké přestávce, spojené s občertvením, prohlédli areál a technologie úpravny vody. Po prohlídce jsme se vydali do Čelákovic na pozdní oběd a vlakem se vrátili zpět do Prahy.


Vodárna Káraný



Káranský vodovodník - viz  https://www.pvk.cz/karansky-vodovodnik-18-kvetna-2019/

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

16. 4. 2019 -  KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA PO OŘECHOVCE "OD MULLEROVY VILY DO ZAHRADNÍHO MĚSTA"

Procházeli jsme kolem vil od architekta Pavla Janáka pro Emila Fillu, Bohumila Kafku a Vincence Beneše a viděli i další zajímavé objekty jako vilu Jaroslava Vondráka nebo památník na Macharově náměstí architekta Aloise Dryáka. Tato část Prahy je zajímavá svým architektonickým uspořádáním a její obyvatelé zde museli dodržovat určitá pravidla. 

.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

26. 3. 2019 - PIETNÍ MÍSTO „STŘELNICE" - Památník protifašistického odboje (Národní kulturní památka)


Při prohlídce památníku

.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................